Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korekta kosztów związanych z naruszeniem przepisów dotyczących płatności przelewem bankowym

26 lutego 2020 | Rachunkowość | Mateusz Masternak

Każde przedsiębiorstwo ponosi koszty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z punktu widzenia podatkowego ważne są koszty uzyskania przychodów, które mają wpływ na podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym. Jednakże ustawodawca w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT oraz w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT określił katalog kosztów, które nie obniżają podstawy opodatkowania.

Należy nadmienić, że ustawodawca w obu ustawach dotyczących podatku dochodowego już w 2017 r. wprowadził sankcję za nieprzestrzeganie art. 19 obecnie obowiązującej ustawy Prawo Przedsiębiorców (wcześniej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Artykuł ten stanowi, że przedsiębiorcy pomiędzy sobą powinni dokonywać transakcji powyżej 15 000 zł wyłącznie za pośrednictwem rachunku płatniczego (przelewów).

Dla kogo limity

Warto zwrócić uwagę, że przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Działalnością gospodarczą jest natomiast zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Na przykład pod limit ten nie będzie podlegała transakcja wypłaty wynagrodzenia dla zleceniobiorcy, który nie prowadzi działalności gospodarczej. W sytuacji, gdy przedsiębiorcy dokonują jednocześnie wzajemnego potrącenia wierzytelności, tzw. kompensaty, do obliczenia limitu 15 000 zł, który nakłada obowiązek dokonania bezgotówkowej płatności należy przyjąć całą wartość wierzytelności, a nie kwotę pozostałą po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11593

Wydanie: 11593

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament